Pierwszy etap - część elektryczna.
Tak jak pisałem wcześniej, do radia potrzebny jest zasilacz napięcia stałego 12V. Wymyśliłem sobie, że zastosuję gotowy zasilacz i zapakuję go jedynie w stylową obudowę. Ponadto założyłem, że ma on mnie nic nie kosztować, mam go zdobyć gdzieś na złomie, albo wyjąć z jakiegoś niepotrzebnego urządzenia. Jak widać, długo takiego szukałem i nie znalazłem. Owszem były, ale impulsowe. Mnie interesował transformatorowy.
W końcu postanowiłem zrobić zasilacz od podstaw samemu. Z posiadanych elementów znalezionych w warsztacie, zmontowałem niewielki zasilacz regulowany w zakresie 5V do 15V i wydajności około 2A.
Schemat zasilacza
Kawałek płytki uniwersalnej, kilka elementów i trafo wydobyte na złomie wystarczyło do zbudowania nieskomplikowanego zasilacza.
Wszystkie użyte elementy są z odzysku.
Drugi etap - obudowa.
Miedziane kształtki musiałem zakupić.
Obudowę z przeznaczeniem na detektor miałem zrobioną już wcześniej .
Do obudowy ze sklejki, fornirowanej orzechem, dodawać zacząłem niezbędne elementy. Dodałem dodatkową stabilizację napięcia na trzech lampach chłodzonych wysokociśnieniowym obwodem hydraulicznym. Regulacja napięcia zbudowana na precyzyjnym potencjometrze drutowym sprzężonym z obwodem hydraulicznym. Umieszczonym w bezstratnej komorze kubkowej z bakelitu. Pomiar napięcia, (załączany heblem ze stopu miedziowo-cynkowego), zbudowany na nieprawdopodobnie zaawansowanym technologicznie wyświetlaczu cyfrowym (eksport z Dalekiego Wschodu).
Całość dopełni kabel zasilająco-uziemiający i zaciski laboratoryjne odzyskane z legendarnego zasilacza rozstabilizowanego.
Sprawdzany zasilacz "na sucho" znakomicie funkcjonuje. Napięcie jest silne i sprężyste, a prąd wartko płynie niczym woda w Mississipi. Pozostaje mi w ostatnim etapie umieścić zasilacz w obudowie i wszystko odpowiednio połączyć. Mam pomysł na dodanie jeszcze kilku drobnych detali, które zwieńczą "dzieło".
Fantazja przy budowie takiego urządzenia jest wskzazana. Jeśli komuś jej brakuje, zapraszam do obejrzenia galerii na wyspecjalizowanych stronach (kliknij niżej). Jak się przekonacie, mój wytwór to mały pikuś.
Z Wikipedi
*Steampunk to podgatunek science fiction , który łączy w sobie retrofuturystyczną technologię i estetykę inspirowaną między innymi XIX-wiecznymi przemysłowymi maszynami napędzanymi parą.
Prace steampunkowe często osadzają się w alternatywnej historii epoki wiktoriańskiej lub amerykańskiego "Dzikiego Zachodu" , gdzie energia parowa pozostaje w powszechnym użyciu, lub w świecie fantasy, który w podobny sposób wykorzystuje energię parową.
Steampunk charakteryzuje się anachronicznymi technologiami lub retrofuturystycznymi wynalazkami, jakie mogli sobie wyobrazić ludzie w XIX wieku – w odróżnieniu od neowiktorianizmu – i jest również zakorzeniony w ówczesnym spojrzeniu na modę, kulturę, styl architektoniczny i sztukę. Technologie takie mogą obejmować fikcyjne maszyny, takie jak te, które można znaleźć w dziełach HG Wellsa i Julesa Verne’a
👇👇👇
Steampunk galery