Szukaj na tym blogu

piątek, 4 grudnia 2020

Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego UNITRA

Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego UNITRA

W warsztacie 5 stopni Celsjusza - zima. Przebywanie tam grozi utratą zdrowia. Obawiam się, że do wiosny raczej nic ciekawego nie uruchomię.
Dlatego sięgnąłem do archiwum i w dzisiejszym poście umieściłem kilka zdjęć ze sprzętem produkcji polskiej. Wszystko to przewinęło się przez moje ręce i zawalało kąty. Było tego więcej, ale nie wszystko obfotografowałem. Niektórym sprzętom poświęciłem wcześniejsze posty. Większość tej kolekcji sprzedałem. Mały przegląd naszych możliwości produkcyjnych sprzed lat. Sprzęt klasy Hi-Fi, coś do pooglądania. Trzeba przyznać, że trochę się tego kiedyś produkowało.
Pasjonaci UNITRY znajdą tu kilka perełek...





Wszystkie kolumny na zdjęciu były sprawne. Nie wszystkie miały oryginalne membrany. Wiem, że ortodoksyjnych fanów Tonsila to razi. Gdyby miały zostać dla mnie, pewnie bym je wymienił na tonsilowskie. Ale się sprzedały i w takim stanie.

                 

                Bardzo popularne w tamtych czasach zestawy wieżowe mini serii 8000. Były wersje srebrne i czarne. Chyba 4 rodzaje wzmacniacza, 5 rodzajów tunera, 2 rodzaje amplitunera,  kilkanaście wersji magnetofonów kasetowych oraz korektor i timer.

                    

                                Wieża z Dzierżoniowa z Altusami i gramofonem Adam.

                                                                Radmor 5102








        Różne, różniste Elizabetki

Julia Stereo











                                        Gramofon Adam









Z kolumnami to chyba przesadziłem i miałem chyba wszystkie starsze zestawy  z Wrześni (nie wszystkim kolumnom zrobiłem zdjęcia). Któregoś dnia wywiozłem to z domu... Stan przed wyprowadzką.








Zestaw wieżowy produkcji polskiej. Złożony w warsztacie warszawskiego Kasprzaka. Ciekawostka i unikat, który chyba powstał tylko w jednym egzemplarzu. Jest to projekt inżynierów z tej fabryki, który nie został wdrożony do produkcji. Fabryka szukała zbytu dla swojej produkcji na zachodzie  i często konkretnemu producentowi prezentowała swoje możliwości z ich logo. Tutaj kłaniali się na Dalekim Wschodzie Toschibie.




ZG60C-201



Wyprodukowane w Polsce jako Continental Edison


Wyprodukowane w Polsce jako Pathe-Marconi. Nie wiem czy wszystko ze tej reklamówki składano u nas, ale tuner i wzmacniacz  tak.


Zestaw marzeń wielu kolekcjonerów w realu - wzmacniacz Pathe-Marconi PA 428 i tuner Pathe-Marconi T 136z kolumnami ZG60C201. (Zdjęcie nie moje, ale nie mogłem się powstrzymać...) 
Te zestawy były produkowane też pod innymi nazwami jako: Continental Edison, Brand, Thompson.

Nie wdaję się w szerszy opis dotyczący UNITRY i jej produkcji, ponieważ to naprawdę imponujący temat, godny opisania w grubej książce, a nie na tym skromnym blogu. Wiele kompetentnych materiałów znajdziemy w internecie, chociażby na stronie unitraklub.pl





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz