Szukaj na tym blogu

środa, 25 kwietnia 2018

Hitachi SR 604

Amplituner Hitachi SR 604

Hitachi SR-604

Description

Hitachi SR-604 posiada nowo opracowany wysokiej jakości wzmacniacz audio  (klasa G lub dynaharmony). 

Inne funkcje obejmują wskaźnik zasilania 10-LED, elektroniczny obwód zabezpieczający, filtr poddźwiękowy, głośność typu zapadki i regulatory balansu, układ korektora z układem IC wysokiej wydajności, kopiowanie na taśmę, podłączenie dwóch zestawów głośnikowych, pętla fazowa dla obwodu FM / MPX, filtr ceramiczny, IC w tunerze AM, dwa duże, łatwe do odczytania mierniki i duże pokrętło regulacji koła zamachowego.

Specifications

Tuning range: FM, MW
Power output: 35 watts per channel into 8Ω (stereo)
Frequency response: 10Hz to 30kHz
Total harmonic distortion: 0.05%
Damping factor: 40
Input sensitivity: 3mV (MM), 150mV (line)
Signal to noise ratio: 70dB (MM), 90dB (line)
Dimensions: 435 x 144 x 350mm
Weight: 8kg
Year: 1979

Sprzęt dotarł do mnie jako niesprawny. Kolumny podłączone do wzmacniacza nie wydawały żadnego dźwięku. Tuner nie reagował na strojenie, wskaźniki stały w miejscu. Nie działało podświetlenie skali i wskaźników. Po rozkręceniu stwierdziłem, że na szczęście Hitachi nie było "grzebane". Po podłączeniu do zasilania i odczekaniu około 1 min z rezystorów w okolicy tranzystorów mocy zaczął unosić się dymek. Transformator wydawał ciche buczenie. Pomierzenie tranzystorów omomierzem (bez wylutowania) nie wykazało uszkodzeń. Główną uwagę zwróciłem na pionowo zamocowaną płytkę sterującą. Doświadczenie kazało mi w pierwszej kolejności sprawdzić półprzewodniki i rezystory emiterowe. Rezystory te zawsze są kluczowe, często zaznaczone na schematach wykrzyknikiem, muszą mieć parametry zgodne ze specyfikacją. Ze względu, że pod wpływem przepływającego sporego prądu mogą się grzać, montowane są  na dłuższych nóżkach, aby nie przypalić płytki. Jak się okazało do wymiany były prawie wszystkie. Optycznie wyglądały jak nowe, ale na skutek przegrzania oporność ich wzrosła kilkakrotnie.
Dodam, że płytkę jest łatwo wyjąć. Mocowana jest na łączówkach. Po wymianie  wadliwych rezystorów i ponownym zamocowaniu płytki włączyłem amplituner. Sprzęt ożył. Tuner zaczął działać, końcówki mocy pracowały równo i bez zniekształceń z pełnym zakresem regulacji dźwięku.
Do rozwiązania zostanie problem podświetlenia skali. Wszystkie 5 żarówek było przepalonych. Zasilane są z 6v napięcia zmiennego.







2 komentarze:

  1. Część gdzie mogę kupić takie żarówki? U mnie nie działają te na dole do podświetlania skali.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze mówiąc już nie pamiętam jakie żarówki tam włożyłem. Zazwyczaj szukam ich na giełdzie elektronicznej na Wolumenie w Warszawie lub na Allegro. Jeśli takich tam nie znajduję to bardzo często dobieram ze starych lampek choinkowych. W tych lampkach były stosowane różne żarówki i kilka takich łańcuchów sobie do tych celów zostawiłem.

    OdpowiedzUsuń