Szukaj na tym blogu

wtorek, 18 grudnia 2018

Philips 535A




Philips Sirius 535A


15.06.2010r.





Philips Sirius, wersja 535A produkowana w Czechosłowacji. Siedmio obwodowa superheterodyna z roku 1935/36. Ogromne, radio w pięknej obudowie. Wymiary: 440 x 545 x 280 mm. Piękne chassis z precyzyjnym mechanizmem strojenia.  Jeden z efektowniejszych  odbiorników Philipsa. 
 Gdy go kupiłem, zabrałem się od razu za naprawę. Renowacji poddałem skrzynkę. Polakierowałem czarne szprosy, na fornir położyłem politurę szelakową. 
W środku standardowo brud, kurz i braki. Najpoważniejszy to brak dwóch filtrów. Jakimś cudem, udało mi się je zdobyć , więc wstawiłem je do układu. Sprawa bardzo skomplikowana, bo ciężki dostęp w gmatwaninie drutów. Standardowo wymieniłem też wszystkie kondensatory elektrolityczne 32uF/400V w zasilaczu. Jednak radio nadal nie działało. Nie potrafiłem go uruchomić. Zostało odstawione na półkę.

01.12.2018 r.
Po ośmiu latach  mam go ponownie na warsztacie. Ponownie wszystko zacząłem sprawdzać od początku. Napięcia zasilacza, napięcia żarzenia na wszystkich podstawkach, sprawność lamp, wartości rezystorów i kondensatorów, poprawność połączeń. Przyniosło to efekt. Wymianie wymagały jeszcze dwa kondensatory elektrolityczne 25uF/25V i rezystory o krytycznych wartościach dla działania układu. Powłoka oporowa odpadła i rezystor miał przerwę.
Jednak radio nadal nie działało.



Drażni mnie to gdy na warsztacie jest bałagan i czegoś nie potrafię naprawić. Problem ciągnął się już trzy tygodnie. Oczywiście nie siedzę w warsztacie cały czas tylko robię to krótkimi podejściami, kiedy mam czas. Poza tym warsztat jest w nieogrzewanym garażu, gdzie teraz panuje temperatura około 10 stopni C. Dłuższe przebywanie można przepłacić chorobą.
W czym był dokładnie problem? Otóż radio nie odbierało fal na żadnym z zakresów (dł, śr, kr). Przełączone w pozycję "wzmacniacz"  pracowało prawidłowo. Podany sygnał z generatora m.cz. był mocno wzmacniany, a regulacja potencjometrem działała prawidłowo. Przyczyna siedziała gdzieś w filtrach, lampach lub połączeniach na odcinku do wzmacniacza. Wypróbowałem kilka kompletów lamp. Nie byłem też pewny wymienionych filtrów. I tak co dzień po parę doskoków do radia. Sprawdzanie, mierzenie, gapienie się w schemat.
No i właśnie podstawa to schemat. Warto go dokładnie przeanalizować, a problem się  rozwiąże.
Czułem nosem, że brak sygnału to przyczyna jakiejś przerwy w drodze do wzmacniacza. Dlatego wymierzyłem wszystkie połączenia na przełącznikach, stany lutowań i elementy.





Stół warsztatowy mam niewielki, a radio jest olbrzymie. Żebym miał jak się poruszać, do naprawy odjąłem wielką obudowę z głośnikiem i podpiąłem mały głośnik warsztatowy. I tu był właśnie błąd. Straciłem z oczu kluczowy element.
Tak jak pisałem, raz lepiej przyjrzałem się schematowi i "oświeciło mnie", że brak miernika mocy sygnału  powoduje przerwę w obwodzie. Gdy dolutowałem ten miernik, radio ożyło.

Nie przysparza mi to chwały, zwłaszcza, że doszedłem do tego po 8-u latach 😄😄😄 
Naprawienie tego radia  to taki mój mały prezent na święta. Mam satysfakcję, że poświęcony czas nie poszedł na marne.
Życzę każdemu z Was takich prezentów zawsze, nie tylko od święta.





Kondensator 25uF z pojemnością 100nF i rezystor z uszkodzoną powłoką.






Ścianka tylna. 
Na tylnym panelu radio ma dwu pozycyjny  przełącznik anteny. W jednej pozycji korzystamy ze zwykłej anteny, którą podpinamy do wyjścia antenowego. W drugiej pozycji nie podpinamy żadnej anteny, bo  przełącznik wejście antenowe łączy z  siecią  230V  (przez kondensator 500pF). Jest to tak zwana antena świetlna. Tak została nazwana, bo kiedyś zasilanie służyło głównie do oświetlenia. Moim zdaniem, dla bezpieczeństwa, lepiej nie korzystać  z tego wynalazku.



Dolna zaślepka


Zakup nie wyglądał zachęcająco


Po rozebraniu na części pierwsze skrzynka została solidnie wyczyszczona


Chassis w trakcie doprowadzania do porządku


Blachy wymagały szorowania w celu pozbycia się korozji


Po zabiegach, żelastwo zaczęło się błyszczeć


Blacha po zabiegach


Niektóre elementy metalowe musiałem dorobić





Wskaźnik strojenia

Wskaźnik strojenia








Poniżej link do archiwalnego filmu z hal produkcyjnych Philipsa, na którym pokazano właśnie produkcję Siriusa.

Montaż Philipsa Sirius



http://jak-opravit.cz/vintage-radio-philips-tesla-t535a-sirius-how-it-was-made-1936.html



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz