Szukaj na tym blogu

niedziela, 3 marca 2019

Philips 2514


Philips 2514



Dwuzakresowy odbiornik lampowy (Dł i Śr.) z roku 1928.  Model produkowany przez Philipsa na rynki całego świata.
Zakresy fal wynoszą 200-400, 300-600 i 1000-2000 metrów. Waga tego niewielkiego, ale bardzo kompaktowego radia jest wyjątkowo wysoka:  ponad 8 kg
Obsada lamp : E442, E415, B443, 506
Radio zaprojektował inż. Louis Kalff, który zaprojektował również głośniki tz. płytowe. Styl ten nazwano "New Realism", który nie podobał się każdemu klientowi. Wielu klientów jak już wydawało pieniądze na radio to chciało mieć ozdobę salonu, okazały mebel.  Te obudowy radiowe zostały zaprojektowane tak, by ukryć radio przed wzrokiem...
Boki z czarnego bakelitu, pomiędzy którymi znajduje się blaszana obudowa oklejona czarną tkaniną o fakturze skóry.


Radia z lat dwudziestych i trzydziestych to w większości przypadków proste konstrukcje elektroniczne. Prezentowane przeze mnie uruchomienia pokazują, że ożywienie ich to nic trudnego. Przestrzegając podstawowych zasad i kolejności poszczególnych etapów uruchomienia można poradzić sobie z niemal każdym radiem. Są oczywiście przypadki beznadziejne, gdzie radio było przebudowane, miało wymontowane kluczowe elementy, rozregulowane były obwody strojeniowe, było mocno skorodowane, itp. 
Z takimi radiami na pewno będziemy mieli kłopoty. Jeśli chcemy mieć w kolekcji radio sprawne, to przed zakupem warto się dokładnie przyjrzeć i   oszacować czy radio ma szansę na uruchomienie.  



W tym radiu nie ma nic konkretnego do naprawy. Jeśli lampy są sprawne, a nikt radiem nie rzucał o podłogę to ruszy od razu. To trzeci egzemplarz, który uruchamiam i trzeci jest sprawny. Nie ma tam kondensatorów elektrolitycznych więc nic nie wysycha. Sprawdziłem jedynie lampy czy mają żarzenie. Miały.
Z prawej strony podłączamy głośnik,  z lewej podpinamy antenę do jednego z trzech wejść. Kabel zasilający podpinamy do wymaganego napięcia i uziemiamy radio.
Przełącznik zakresów znajduje się na środku, stroimy małymi gałkami po obu stronach, a dostrajamy dużą gałką z prawej strony. Duża gałka po lewej to potencjometr od regulacji wzmocnienia.


 

Konstrukcja radia powala swą masywnością i pomysłowym rozmieszczeniem podzespołów






Głośnik Philips 2003 z 1927-30, dedykowany do tego radia




Aby uruchomić radio konieczna była wymiana kabla zasilającego. Tymczasowo i dla ułatwienia zamontowałem wtyczkę z uziemieniem. W oryginale był to kabel trzy żyłowy w czarnym oplocie bawełnianym. Żyła masy była poprowadzona oddzielnie, też w oplocie bawełnianym.  



Wytęż wzrok i znajdź różnicę pomiędzy dwoma radiami. (Egzemplarz z lewej nie ma napisu Philips).




Do zasilania radia potrzebny jest autotransformator.


Mój egzemplarz jest zasilany napięciem 118 V ~ 




W 2514 nie ma możliwości zmiany napięcia zasilania. Należy zwrócić uwagę na jakie konkretne napięcie jest przystosowane radio.



Dokładny opis budowy radia i serwisówka znajduje się na stronie www.radiohistoria.sk



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz